2003 Atlanta Open 14, 15, Feb 2003

by Admin Championship Division teams played a round-robin schedule then were placed into two divisions based on record and played another round-robin schedule. All individual trophies in these two divisions were based on all rounds. Novice and B teams played 8 random rounds before splitting into 2 divisions where they played a round-robin schedule. Individual trophies were based on the division rounds only.

 

CHAMPIONSHIP DIVISION

DIVISION 1

1. First A/G, Lexington, KY # 1 5-0(15-0) 1,230 Points (3690)

2. Faith A/G, Orlando, FL 4-1 930

3. First A/G, Lexington, KY # 2 3-2 520

4. Family WC, Murfreesboro,TN 2-3 580

5. Calvary A/G, Greensboro, NC 1-4 395

6. First A/G, New Philadelphia,OH 0-5 155

INDIVIDUALS

1. Micah Buckel, Lexington, KY #1 2,050 (14QO)

2. Michele Hart, Orlando, FL 1,660

3. Damon Smith, Greensboro, NC 1,175

4. John Galliers, Lexington, KY # 1 1,095

5. Chris Harrelson, Murfreesboro,TN 1,090

6. Mia Angelakos, Orlando, FL 1,010

7. Kara Laufenburger, Lexington, KY # 2 885

8. Josh Morgan, Murfreesboro, TN 680

9. Emily Galliers, Lexington, KY # 2 595

10. Kendra White, Lexington, KY # 1 545

DIVISION 2 TEAMS

1. Radiant life A/G, Savannah, GA 4-0

2. First A/G, Montgomery, AL 3-1

3. Evangel Community, Centerville, GA 2-2

4. First A/G, Lexington, KY #3 1-3

5. Smyrna A/G, Smyrna, GA 0-4

INDIVIDUALS

1. Bethany Laaklonen, Savannah, GA

2. MacKenzie McKay, Centerville, GA

3. Carrie Strang, Lexington, Ky # 3

4. Josh Williams, Montgomery, AL

5. Heather Thorogood, Smyrna, GA

6. Matt Cowan, Smyrna, GA

7. Shari Strang, Lexington, KY # 3

8. Hannah Kelly, Montgomery, AL

9. Hillary Kelly, Montgomery, AL

10. Rebekah Farley, Lexington, KY #3

NOVICE DIVISION

DIVISION 1 TEAMS

1. Calvary A/G, Dunwoody, GA #3 8-1 1,505

2. Calvary A/G, Dunwoody, GA #1 7-2 * 1,095

3. First A/G, Griffin, GA 7-2 * 1,200

4. Dayspring A/G, Rome, GA 5-4 980

5. Calvary Church, Greensboro, NC 5-4 975

6. First A/G, Lexington, KY # 1 5-4 865

7. Calvary A/G, Dunwoody, GA # 2 4-5 510

8. Family WC, Murfreesboro, TN #1 2-7 415

9. Cornerstone Fellowship, Dacula, GA # 2 2-7 255

10. Family WC, Murfreesboro,TN # 2 0-9 345

*Dunwoody defeated Griffin in playoff

INDIVIDUALS

1. Eddy Ferreira, Dunwoody, GA 1,100 Points

2. Laura Musselman, Griffin, GA 1,055

3. Christopher Smith, Greensboro 590

4. Josiah Durham, Lexington, KY # 1 535

5. Tie Theresa Poulin, Rome, GA 510

Brittany Porter, Dunwoody, GA 510

6. Isaiah Jensen, Murfreesboro, TN # 1 445

7. Nate Kuhn, Dunwoody, GA # 1 420

8. Heather Arcuri, Dunwoody, GA # 3 395

9. Chris Cobbett, Dunwoody, GA # 2 355

DIVISION 2 TEAMS

1. Dahlonega A/G, Dahlonega, GA 7-1 * 560 Points

2. Cornerstone Fellowship, Dacula, GA # 1 7-1 795

3. Evangel Community, Centerville, GA 5-3 # 595

4. Smyrna A/G, Smyrna, GA # 1 5-3 300

5. First A/G, Lexington, KY # 2 4-4 320

6. First A/G, Warner Robins, GA 4-4 185

7. Dayspring A/G, Rome, GA 3-5 340

8. First A/G, Lexington, KY # 3 1-7 5

9. Smyrna A/G, Smyrna, Ga # 2 0-8 0

*Dahlonega defeated Dacula in playoff

#Centerville defeated Smyrna # 1 in playoff

INDIVIDUALS

1. Lisa Williams, Dacula, GA # 1 490 Points

2. Shannon Wargo, Centerville, GA 440

3. Daniel Cowan, Dahlonega, GA 415

4. Joey Poulin, Rome, GA # 2 345

5. Amanda Williams, Dacula, GA # 1 295

6. Terri Sills, Smyrna, GA # 1 220

7. Mark Lafenburger, Lexington, KY # 2 215

8. Rachel Ward, Centerville, GA 155

9. Dan Cornell, Warner robbins, GA 145

10. Justin Bopp, Lexington, KY # 2 125

||