Gold Cup October 27, 2001

by Aaron Collins Gold Cup placements are determined by a single-elimination tournament, seeded by 8 rounds of quizzing.

A Division

Teams - Championship Flight

1. King's Chapel, Springfield, MO

2. Abundant Life, Grapevine, TX

3. Christian Chapel, Tulsa, OK

4. Mt. View, Las Vegas, NV

5. Orange County Worship Center, Santa Ana, CA

6. The Oaks Fellowship, Dallas, TX

Individuals

1. Zachary Sullivan - 1st A/G, San Angelo, TX 128.5 avg

2. Angela Goodman - King's Chapel, Springfield, MO 118.5

3. Sharon Ely - Abundant Life, Grapevine, TX 116

4. Michael Pearson - The Oaks Fellowship, Dallas, TX 98.5

5. Michelle Thayer - Greens Bayou, Houston, TX 85

6. Caleb Booth - Christian Chapel, Tulsa, OK 83.75

7. Andrew Hejtmanek - 1st A/G, Shreveport, LA 79.2

8. Mariana Shenoda - OCWC, Santa Ana, CA 78.75

8. Amanda Pryor - Fossil Creek, Ft. Worth, TX 78.75

10. Derek Harris - Mt. View, Las Vegas, NV 75.7

One-on-One

1. Michael Pearson

2. Mariana Shenoda

3. Brian Batchelder

4. Albert Osueke

Teams - Seeding Round Results

1. King's Chapel, Springfield, MO 7-1 168 avg

2. Abundant Life, Grapevine, TX 7-1 146

3. Christian Chapel, Tulsa, OK 6-2 166

4. Mt. View, Las Vegas, NV 6-2 161

5. Trinity #1, Cedar Hill, TX 6-2 129

6. 1st A/G, Shreveport, LA #1 6-2 107

7. The Oaks Fellowship, Dallas, TX 5-3 173

8. 1st A/G, San Angelo, TX 5-3 159

9. OCWC, Santa Ana, CA 5-3 149

10. Purcell Memorial, Purcell, OK 5-3 114

Teams - 1st Flight

1. Harvest A/G, Ft. Worth, TX

2. Gulf Coast Christian

3. Braeswood A/G #1, Houston, TX

4. Braeswood A/G #3, Houston. TX

Teams - Seeding Round Results (continued)

11. Fossil Creek, Ft. Worth, TX 4-4 138 avg

12. Green's Bayou, TX 4-4 104

13. Braeswood A/G #1, Houston, TX 4-4 99

14. 1st A/G, Shreveport, LA #2 3-5

15. Gulf Coast Christian 3-5

16. Bethel Temple, Bryan, TX 2-6

17. Harvest A/G, Ft. Worth, TX 2-6

18. Braeswood A/G #3, Houston. TX 0-8

19. Braeswood A/G #2, Houston, TX 0-8 B Division

Teams - 2nd Flight

1. The Oaks A/G, Dallas, TX

2. Gulf Coast Christian

3. Abundant Life, Grapevine, TX

4. 1st A/G Colleyville, TX

Individuals

1. Katie Ryan - Abundant Life 80.62 avg

2. Sara Curry - Foothills A/G 75

3. Stephen Hernandez - New Life A/G 61.88

4. Megan Stump - Gulf Coast Christian 55

5. E.J. Speares - Trinity Church 52.14

6. Tyler Fuller - Hope Worship Center 49.28

7. Derek Wilson - The Oaks A/G 48.75

8. Andrew Ahles - First Colleyville 48.57

9. Micah Harrison - Foothills A/G 46.88

10. Kristin Kowalski - King's Chapel 42.5

One-on-One

1. Tyler Fuller

Teams - Seeding Round Results

1. Foothills A/G, Ft. Collins, CO 6-2 126 avg

2. Abundant Life A/G, Grapevine, TX 6-2 113

3. The Oaks A/G, Dallas, TX 6-2 92

4. Gulf Coast Christian 6-2 82

5. New Life A/G 5-3 116

6. King's Chapel, Springfield, MO 5-3 81

7. Trinity Church, Cedar Hill, TX 5-3 72

8. First A/G, Colleyville, TX 4-4 74

Teams - 3rd Flight

1. Hope Worship

2. First A/G, Russelville, AR

3. Harvest A/G, Ft. Worth, TX

4. Crossroads Cathedral

Teams - Seeding Round Results (continued)

9. Hope Worship 4-4 56 avg

10. Harvest A/G, Ft. Worth, TX 4-4 36

11. First A/G, Russelville, AR 3-5 36

12. Crossroads Cathedral 3-5 18

13. Braeswood A/G, Houston, TX 2-6 39

14. Victorious Life, Waco, TX 2-6 11

15. Bethel Temple, Bryan, TX 1-7