Southern Missouri District Finals-2006 April 2006

by Fred Fortunato

Southern Missouri District Finals were held on Saturday, April 8, 2006, at James River A/G, Ozark, MO.

A Division:

Teams W L Points Avg

1. James River - J Porter * # 8 0 2,690 336

2. James River - B Porter * 7 1 2,265 283

3. Faith Assembly - West Plains * 6 2 1,815 227

4. James River - P Porter 5 3 1,310 164

5. King's Chapel 3 5 795 99

6. Nixa, First Assembly - Murray 3 5 495 62

7. Nixa, First Assembly - Tuttle 3 5 370 46

8. James River - Pryor 1 7 100 13

9. Sheffield Family Life Center 0 8 185 23

* Advanced to Regional Finals.

# Achieved a perfect 430-point round with 4 quiz outs.

Individuals Team Points Avg QO

1. Brandon Porter JR - J Porter 1,035 129 7

2. Gina Fortunato JR - B Porter 900 113 6

3. Brittany Porter JR - B Porter 895 112 7

4. Blake Porter JR - J Porter 860 108 8

5. Karan Bhargava Faith - West Plains 835 104 6

6. Josh Slater JR - J Porter 545 68 6

7. Jonathan George Faith - West Plains 530 66 5

8. Caleb Slater JR - P Porter 500 63 3

9. Jeremiah George Faith - West Plains 455 57 4

10. Ryan Kowalski King's Chapel 415 52 3

11. Justin Napper JR - P Porter 395 49 3

12. Tiffany Auiler King's Chapel 385 48 4

13. Chris Womelsdorf JR - P Porter 385 48 3

14. Patience Tuttle Nixa - Murray 350 44 1

15. Laramie Mitchel JR - B Porter 335 42 4

Novice Division:

Teams W L Points Avg

1. James River - Womelsdorf * 7 1 1,340 168

2. James River - Napper * 6 2 920 115

3. Nixa, First Assembly * 5 3 925 116

4. Sheffield Family Life Center 1 7 315 39

5. James River - Ayers 1 7 190 24

* Advanced to Regional Finals.

Individuals Team Points Avg QO

1. Whitney Garrison JR - Womelsdorf 845 106 7

2. Joshua Tuttle Nixa 645 81 5

3. Zach Pietz JR - Napper 365 46 1

4. Trevor Lindner JR - Napper 300 38 1

5. Hayley DePriest JR - Womelsdorf 260 33 2

6. JD Thomas JR - Napper 255 32 3

7. Heidi Graves JR - Ayers 195 24 0

8. Chris VanDevender Nixa 185 23 1

9. Michael Bennett Sheffield 165 21 1

10. Kari Dunn Sheffield 145 18 0

B Division:

Teams W L Points Avg

1. Westside Assembly 4 2 490 82

2. Blue Springs Assembly 4 2 555 93

3. New Hope Fellowship - Cox 4 2 325 54

4. Bethel Fellowship 4 2 385 64

5. New Hope Fellowship - Traughber 3 3 185 31

6. Myrtle Tree Fellowship 2 4 220 37

7. Grace Community Church 0 6 0 0

Playoff 1 - Blue Springs over New Hope-Cox

Westside over Bethel

Playoff 2 - Westside over Blue Springs

New Hope - Cox over Bethel

Individuals Team Points Avg QO

1. Corinne Smith Blue Springs 525 88 4

2. Chandilee Dillon Westside 355 59 2

3. Joey Jay Bethel 325 54 2

4. Daniel Ross New Hope - Cox 305 51 2

5. Kim Monroe New Hope - Traughber 175 29 0

6. Tara White Myrtle Tree 160 27 0

7. Taylor Stocking Westside 115 19 0