2004 S. Missouri District Finals April 2004

by Mark Griffith

District Finals were held on Sat April 10, 2004. 19 quizzers were awarded a $100.00 scholarship as recipients of the Southern Missouri Memorization Award!

"A" Gold

                         W L  Total  Avg.

1. Nixa 8-0 1,925 241

2. James River, Ozark 7-1 2,000 250

3. Faith A/G, West Plains * 5-3 1,070 134

4. Kings Chapel, Springfield 5-3 1,285 161

5. Ash Grove 4-4 1,090 136

6. Blue Springs 4-4 880 110

7. New Hope Fellowship 2-6 255 32

8. West Country 1-7 55 7

9. Gumbo 0-8 -20 -3

* Won playoff to move on to Regionals

Top 3 teams move on to Regionals

"A" Gold Individuals

Points Avg.

1. Brandon Porter James River 1,070 134

2. Nathan Tuttle Nixa 1,010 126

3. Joshua Havens Ash Grove 970 121

4. Corinne Smith Blue Springs 880 110

5. Joshua Slater Nixa 615 77

6. Kammie Sands King's Chapel 560 70

7. Brittany Porter James River 540 68

8. Jonathan George Faith-West Plains 525 66

9. Karan Bhargava Faith-West Plains 455 57

10. Tiffany Auiler King's Chapel 455 57

11. Laura Virnig James River 340 43

12. Daniel Ross New Hope 255 32

13. Timothy Hahn Nixa 210 26

14. Chris Davis King's Chapel 155 19

15. Katelyn Bossert Ash Grove 105 13

"A" Silver

W L Total Avg.

1. Nixa 3-0 315 105

2. Sheffield Family Life 2-1 145 48

3. Bethel Fellowship 1-2 50 17

4. New Hope Family 0-3 10 3

"A" Silver Individuals

Points Avg.

1. Andrew Parks Nixa 290 97

2. Victoria Hicks Sheffield Family 100 33

3. Sarah Jay Bethel Fellowship 50 17

4. Crystal Franklin Sheffield Family 45 15

5. Philip Laskeris Nixa 25 8

"Novice"

W L Points Avg.

1. James River 5-0 1,175 235

2. Nixa-1 4-1 955 191

3. Nixa-2 3-2 530 106

4. Sheffield Family 2-3 550 110

5. Ash Grove 1-4 90 18

6. Bethel Fellowship 0-5 30 6

"Novice" Individuals

Points Avg.

1. Blake Porter James River 725 145

2. Laura Laskaris Nixa-1 460 92

3. Kimberly Hurt Sheffield Family 430 86

4. Patience Tuttle Nixa-1 390 78

5. Mike Lillienthal Nixa-2 285 57

6. Emma Virnig James River 260 52

7. Colin Knoth James River 205 41

8. Tyler Murray Nixa-2 125 25

9. Kathleen Hahn Nixa-1 110 22

9. Anita Easterwood Sheffield Family 110 22

10. Adam Havens Ash Grove 95 19

10. Carrie Bettiegrie Nixa-2 95 19

Top 3 Novice teams advance to Regionals