2003 N. Texas District Finals April 2003

by Walter Pearson

Results of North Texas District Finals, April 12, 2003.

Veterans Division Quizzing

Team W-L Pts Ave

1 Fossil Creek, Fort Worth 7-0 1245 178

2 San Angelo, TX ** 5-2 1345 192

3 Oaks Fellowship, Dallas ** 5-2 1200 171

4 Harvest A, Fort Worth ** 5-2 1285 184

5 Springhill AG, Longview 2-5 435 62

6 Abundant Life, Grapevine 2-5 415 59

7 Harvest B, Fort Worth 1-6 435 62

8 Bethel Temple, Killeen 1-6 35 5

** Playoffs results between these three teams:

Oaks Fellowship beats Harvest A

San Angelo beats Oaks Fellowship

San Angelo and Oaks Fellowship advance to Regionals.

Quizzer Team Pts Ave QO PG

1 Michael Pearson Oaks Fellowship 950 135.7 7 2

2 April Pryor Fossil Creek 820 117.1 6 0

3 Zach Sullivan San Angelo 790 112.9 4 0

4 Megan Welborn Harvest A 600 85.7 3 0

5 Dayton Shorter Harvest A 525 75.0 2 0

6 Steven Johnson San Angelo 440 62.9 2 0

7 Amanda Pryor Fossil Creek 430 61.4 2 0

8 Heather Lester Abundant Life 400 57.1 3 0

9 Chance Watts Springhill 395 56.4 2 0

10 Cristina Alcala Harvest B 205 29.3 0 0

11 Derek Wilson Oaks Fellowship 180 25.7 0 0

12 Scott Hodges Harvest A 160 22.9 0 0

13 Eowyn Thompson San Angelo 120 17.1 0 0

14 Marci Alcala Harvest B 110 15.7 0 0

15 Tim Clark Harvest B 100 14.3 0 0

16 Adam Palmer Oaks Fellowship 45 15 0 0

17 Lee Smith Springhill 40 5.7 0 0

18 Kevin Davis Oaks Fellowship 35 5.0 0 0

19 Josh Coder Bethel Killeen 30 4.3 0 0

20 Abby Shaefer Harvest B 20 10.0 0 0

21 Katie Ryan Abundant Life 15 2.1 0 0

22 Jerica Winderl Bethel Killeen 5 .7 0 0

Novice Division

Team W-L Pts Ave

1 Oaks Fellowship, Dallas 4-0 650 162.50

2 Bethel Temple, Killeen 1-3 195 48.75

3 Victorious Life, Waco 1-3 120 30.00

Quizzer Team Pts Ave QO PG

1 Alan Orcutt Oaks Fellowship 260 130.0 2 0

2 Eric Palmer Oaks Fellowship 195 97.5 2 0

3 Danae Atkins Bethel Temple, Killeen 165 41.3 0 0

4 Belinda Nunez Oaks Fellowship 105 35.0 0 0

5 Ben Jones Victorious Life, Waco 105 26.3 0 0

6 Stephanie Loski Oaks Fellowship 55 18.3 0 0

7 Chad Wuerch Oaks Fellowship 35 8.8 0 0

8 Cassie Robinson Bethel Temple, Killeen 30 7.5 0 0

9 Braden Jones Victorious Life, Waco 10 2.5 0 0

10 Maria Lopez Victorious Life, Waco 5 1.3 0 0

All three teams advance to Regionals.