Indiana District Finals-2006 April 2006

by Jim Whitford

Indiana TBQ - District Finals

=============================

April 8, 2006

New Whiteland Grace Assembly of God

Special thanks to the following for handling:

A Division - Faith Maddox

Novice Division - Ray Randolph

B Division - John McClanahan

Extra special thanks to Pastor Jeff Little and the good people of

New Whiteland Grace Assembly for hosting District Finals.

A Division - Romans 1-16 & James 1-5

------------------------------------

The top 4 teams will advance to the Great Lakes Regional.

----Points----

Place Team W L Total Average

1 Lafayette First (M) 9 0 2520 280.00

2 South Bend Calvary Temple 8 1 1960 217.78

3 Indianapolis Calvary Temple 7 2 1710 190.00

4 Indianapolis Lakeview 6 3 1495 166.11

5 Newburgh Abundant Life 4 5 840 93.33

6 New Castle First 4 5 660 73.33

7 Alfordsville Assembly of God 4 5 615 68.33

8 Lafayette First (J) 2 7 650 72.22

9 New Whiteland Grace 1 8 210 23.33

10 Greencastle First 0 9 255 28.33

----Points----

Place Quizzer Team Total Average

1 Brittanica Chesser Indianapolis Calvary Temple 1020 113.33

2 Emily Whitehead Lafayette First (M) 930 103.33

3 Carrie Ball Indianapolis Lakeview 840 93.33

4 Ruth Kinyua South Bend Calvary Temple 800 88.89

5 Taylor Vickerman Lafayette First (M) 765 85.00

6 Carrissa Pickett Newburgh Abundant Life 720 80.00

7 CJ Hock South Bend Calvary Temple 690 76.67

8 Scott Walters Lafayette First (M) 630 70.00

9 Jessica Price Indianapolis Lakeview 600 66.67

10 Drew Beechler Indianapolis Calvary Temple 585 65.00

Novice Division - Romans 1-8, 12-14 & James 1-5

-----------------------------------------------

The top 4 teams will advance to the Great Lakes Regional.

----Points----

Place Team W L Total Average

1 South Bend Calvary 8 0 1750 218.75

2 Indianapolis Lakeview J 7 1 1380 172.50

3 Indianapolis Lakeview L 6 2 775 96.88

4 Columbus First 5 3 245 30.63

5 Indianapolis Lakeview C 4 4 435 54.38

6 New Whiteland Grace 3 5 580 72.50

7 Bloomington Cornerstone 2 6 430 53.75

8 Elkhart Calvary 1 7 40 5.00

9 Greencastle First 0 8 15 1.88

----Points----

Place Quizzer Team Total Average

1 Miriam Thomas Indianapolis Lakeview J 860 107.50

2 Ethan Hock South Bend Calvary 730 91.25

3 Alicia Randolph South Bend Calvary 725 90.63

4 Bethany Davis New Whiteland Grace 460 57.50

5 Tyler Harden Bloomington Cornerstone 395 49.38

6 Nicole Moore Indianapolis Lakeview J 360 45.00

7 Rachel Ball Indianapolis Lakeview L 345 43.13

8 Chessia Mathews South Bend Calvary 295 36.88

9 Jordan Fleig Indianapolis Lakeview L 260 32.50

10 Josh Smith Indianapolis Lakeview C 180 22.50

B Division - Romans 1-8, 12-14 & James 1-5

------------------------------------------

----Points----

Place Team W L Total Average

1 Evansville Good Shepherd 9 0 1365 151.67

2 New Castle First 7 2 515 57.22

3 Columbia City - Glorified 6 3 590 65.56

4 Petersburg - River of Life 5 4 520 57.78

5 Elkhart Calvary 4 5 515 57.22

6 Fort Wayne First 4 5 450 50.00

7 Ellettsville First 4 5 275 30.56

8 Merrillville Living Hope 3 6 435 48.33

9 Dayton UMC 2 7 125 13.88

10 Columbia City - Justified 1 8 120 13.33

----Points----

Place Quizzer Team Total Average

1 Kyle Kendall Evansville Good Shepherd 550 61.11

2 Henry Maurer Evansville Good Shepherd 485 53.89

3 Zach Gidcumb Petersburg - River of Life 410 45.56 3 QOs

4 Andrew Franks Columbia City - Glorified 410 45.56 2 QOs

5 Ashley Kibiger Fort Wayne First 400 44.44

6 Dominique Jaume Elkhart Calvary 370 41.11

7 Meredith Smock Evansville Good Shepherd 330 36.67

8 Brittany Wooden Merrillville Living Hope 305 33.89

9 Ross Horn New Castle First 220 24.44

10 Roger Dissmore New Castle First 215 23.89